Välkommen på en kombinerad rovdjursspårning och ugglekväll vid klassiska Studentvilan, platsen dit Carl von Linné gick med studenter under utflykter i trakten. Vi promenerar på eftermiddagen för att leta efter spår och spillning av stora rovdjur. Sedan lagar vi medhavd middag över öppen eld innan vi förhoppningsvis kan höra någon av arterna sparvuggla, pärluggla och slaguggla. Har vi riktig tur får vi också höra ett lodjur ropa.
Området ligger i den södra delen av vargreviret Siggefora och länsstyrelsen har spårat varg i området under vintern. Tidigare har det även funnits en familjegrupp lodjur i närheten.
Klockan 15:00 – ca 21:00
Samlingsplats meddelas efter anmälan.
Det går att grilla över öppen eld. Ta med något lämpligt att äta. Det kan bli lite kallt när man står still och lyssnar efter ugglor.
Max 20 deltagare.