Drygt 60 personer kom till årsmötet i Örebro den 3 maj som förutom information och trevlig samvaro bjöd på inspirerande föredrag om vargen i Italien. Styrelsen fick fyra nya medlemmar och ny ordförande då Magnus Orrebrant tagit en ny roll som generalsekreterare.
Mötet inleddes med ett inspirerande föredrag av Giulia Testa med som arbetar för Rewilding Europe. Hon berättade om hur känslan för, och förhållningssättet gentemot, stora rovdjur är väldigt annorlunda i Italien jämfört med Sverige. I Italien förekommer ingen licensjakt på stora rovdjur över huvud taget och när en björn olagligen dödats gick folk ut på gatorna och protesterade. Intressant att notera är också att bara en timmes bilresa från huvudstaden Rom lever cirka 400 vargar och att Italien, som till ytan bara är 2/3 så stort som Sverige och har 60 miljoner invånare, har cirka 3500 vargar.
Framgångar och fler medlemmar
Magnus Orrebrant, som nu lämnar sin roll som ordförande för att bli generalsekreterare, summerade det gångna året och konstaterade att vårt enträgna påverkansarbete troligen är starkt bidragande till att tidningen Jaktjournalen nu lägger ner tävlingen Rovdjurskampanjen. Denna oetiska jakttävling har gått ut på att skjuta bland annat så många små rovdjur som möjligt. Föreningen har lämnat in ett överträdelseärende om lodjursjakten till EU, fått fyra nya referensgårdar med rovdjurssäkert stängsel och medlemmarna fortsätter att strömma till. Bara det senaste året har vi blivit cirka 500 nya rovdjursvänner. Men, vi är fortfarande en förhållandevis liten förening med främst ideella krafter. Vi behöver bli fler engagerade och fortsätta att växa. Det gäller att vara noggranna med hur vi fördelar resurserna och vi får inte ställa för höga krav på oss själva.
Therese Hansson, som tills nu har varit vice ordförande, valdes till ny ordförande och övriga ledamöter valdes enligt valberedningens förslag. Nya i styrelsen är Björn Israelsson, Tatjana Kontio, Ann-Margret Karlström och Jenny Olsson.
På bilden Magnus Orrebrant och Giulia Testa
Här kan du läsa mer om Giulia Testas arbete och vargen i Italien