TÄND ETT DIGITALT LJUS FÖR VARGARNA

Swisha en gåva och tänd ett digitalt ljus på vår Facebookinlägg den 2 januari, då vargjakten startade, för att visa din medkänsla och hjälpa oss kämpa för vargens rätt att få leva. 

Nu har licensjakten på varg startat. 30 vargar, sex familjer, ska utplånas. Dessa familjer har bara levt vanligt vargliv i skogen, utan att störa människor eller tamdjur nämnvärt. Politikerna i Sverige  har bestämts att det bara får finnas ett minimalt antal vargar i vårt land. Och då råkar de här familjerna i: Kesberget (Västermanland), Tiveden (Örebro), Mjuggsjön (Örebro), Klyftamon (Västra Götaland) Salungen (Värmland), vara utvalda att dödas.

Ditt ekonomiska bidrag hjälper oss att oförtrutet fortsätta arbeta för rovdjurens rätt att få leva och vara en självklar, viktig del i vår natur. Pengarna från kampanjen kommer vi bland annat använda till juridisk hjälp för att fortsätta driva vargfrågan i EU.  Tack!

Översikt

Rovdjur.se använder cookies så att vi kan ge dig en bra användarupplevelse. Cookies sparas i din webbläsare och används för att komma ihåg vissa inställningar från ditt tidigare besök hos oss samt att samla in anonymiserad statistik för att kunna förbättra webbplatsen.